انجمن روانشناسی آمریکا پاسخ می دهد؛ استفاده کودکان از شبکه های اجتماعی خوب است یا بد؟

2023-05-28

APA استدلال می‌کند که تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر خردسالان تنها بخشی از یک مجموعه بسیار گسترده‌ و پیچیده از عوامل است و  آنچه نوجوانان می‌توانند انجام داده و به صورت آنلاین مشاهده کنند به زمینه قبلی و نقاط قوت یا آسیب‌پذیری آن‌ها بستگی دارد.

به طور خلاصه، APA تاکید دارد مانند هر جنبه دیگری از رشد روانی، تعیین دقیق و  بیان میزان تاثیر «واحد بر تکامل مغز» یک فرد دشوار است. این انجمن بر دو مشارکت کننده اصلی در نحوه تاثیرگذاری بالقوه شبکه‌های اجتماعی بر کاربران جوان تمرکز دارد، نظارت و آگاهی والدین و همچنین ساختار‌های الگوریتمی خود پلتفرم.

APA به والدین توصیه می‌کند به طور منظم میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی فرزندان خود را بررسی و در مورد آن‌ها بحث کنند، به ویژه در اوایل دوره نوجوانی که معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی تعریف می‌شود. آموزش کودکان و نوجوانان در زمینه سواد رسانه‌ای و استفاده از آن‌ها در کنار تقویت عادات و روابط آنلاین سالم نیز روش‌های کلیدی برای حفظ یک تجربه ایمن در پلتفرم‌هایی مانند تیک تاک، توئیتر، اینستاگرام و فیسبوک در نظر گرفته می‌شود.

در همین حال APA تاکید می‌کند که این مسئولیت تنها بر عهده والدین نیست، بلکه در واقع این الگوریتم‌های شرکت‌های فناوری هستند که تعیین می‌کنند چگونه، چه زمانی و چرا کاربران محتوای خاصی را مشاهده می‌کنند، این الگوریتم ها بر اساس «قرن‌ها سیاست نژادپرستانه و تبعیض کدگذاری شده» ساخته شده‌اند؛ بنابراین شبکه‌های اجتماعی اغلب به «جولانگاه» این سوگیری‌های ذاتی تبدیل می‌شوند و می‌توانند آرمان‌های اجتماعی-سیاسی و نژادپرستانه افراطی را معرفی و تشدید کنند. APA می‌افزاید: «تاثیر احتمالی حاصل از آن بسیار گسترده است، از جمله خشونت فیزیکی آفلاین و نیز تهدید‌هایی برای رفاه».

جرمی بیرنهولتز، استاد مطالعات ارتباطی در دانشگاه نورث وسترن با تمرکز بر میزان و چگونگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی از سوی نوجوانان معتقد است «سند اندازه‌گیری شده» APA گامی در جهت درست است، اما برخی از دستورالعمل‌ها به طور بالقوه برای والدین دشوار است. برای مثال در یکی از بخش‌های گزارش، APA توصیه می‌کند کاربران جوان‌تر مدت زمانی که  برای مقایسه خود با دیگران در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند را محدود کنند، «به‌ویژه در مورد محتوای مرتبط با زیبایی یا ظاهر»، با اشاره به تاثیر بالقوه آن بر «تصویر بدنی ضعیف‌تر، اختلال در غذا خوردن و علائم افسردگی، به ویژه در بین دختران.

او تاکید دارد نوجوانان باید از استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای مقایسه خود با دیگران  اجتناب کنند.

مانند گزارش APA، بیرنهولتز همچنین استدلال کرد اثرات منفی شبکه‌های اجتماعی اغلب نشانه‌ای از مسائل گسترده‌تر و دنیای واقعی است. نژادپرستی را می‌توان در شبکه‌های اجتماعی جا انداخت و در جامعه نیز نفوذ داد. برخی مسائل مانند مقایسه اجتماعی، بدون شک می‌توانند توسط این شبکه‌ها تشدید شوند.

بیرنهولتز در ادامه توضیح داد که اگرچه در نظر گرفتن پیشنهادات APA حیاتی است، اما مهم است که ریشه بسیاری از مسائل شبکه‌های اجتماعی را به خاطر بسپاریم. شما باید مشکلات مربوط به این شبکه‌ها را از مشکلاتی که آن‌ها در جامعه گسترده‌تر نشان می‌دهند، جدا کنید.

منبع

https://eghtesadsanj.ir/general/انجمن-روانشناسی-آمریکا-پاسخ-می-دهد؛-اس/